جراح پلاستيك و زيبايي
فوق تخصص جراحي ترميمي و دست

مطب تهران : ۸۸۱۹۲۶۱۱-۰۲۱

مطب کرج : ۳۲۲۶۵۵۶۹-۰۲۶

رینوپلاستی ثانویه

ماورانت

جراحی مجدد بینی یا رینوپلاستی ثانویه ( Secondary Rhinoplasty ) چیست؟

پس از اینکه بینی تحت عمل جراحی اولیه  یا جراحی زیبایی بینی قرار گرفت  در حدود ۳ تا ۵ درصد موارد ممکن است  تمام ایرادات بینی بر طرف نشود و یا پس از اصلاح مجددا برگشت نماید برای به نتیجه رسیدن یک عمل جراحی زیبایی بینی باید بین ۶ تا ۱۲ ماه صبر کرد چون برای برطرف شدن ورم بینی و رسیدن به نتیجه مطلوب یکسال به زمان نیاز است.
اگر پس از این مدت ایرادات بینی بر طرف نشد باید تحت عمل روتوش بینی و یا گاه مردم از آن به عنوان ترمیم بینی ذکر می کنند قرار گیرد.

 

زمان مناسب برای رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه معمولاً بعد از اتمام فرآیند بهبودی از رینوپلاستی اولیه انجام می‌شود. این ممکن است به دلیل عدم رضایت از نتایج اولیه، ظاهر کلی بینی یا مشکلات تنفسی باشد.

 

مراحل رینوپلاستی ثانویه

۱. مشاوره با پزشک

در این مرحله، پزشک شما را بررسی می‌کند و اطلاعات بیشتری درباره اهداف، تاریخچه پزشکی، و انتظارات شما جمع‌آوری می‌کند.

۲. برنامه‌ریزی جراحی

پس از ارزیابی موارد، برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای رینوپلاستی ثانویه تدوین می‌شود که شامل اصلاحات لازم و تکنیک‌های جراحی است.

۳. عمل جراحی

در این مرحله، تغییرات بر روی بینی انجام می‌شود. این شامل اصلاحات غضروفی، کمربندی بینی، یا ترمیم استخوانی ممکن است.

۴. بازیابی و مراقبت

بازیابی بعد از رینوپلاستی ثانویه شامل استراحت، مصرف داروها، و پیگیری‌های مرتب با پزشک است.

 

 روش‌های مراقبت پس از رینوپلاستی ثانویه

در زیر روش‌های مراقبت پس از رینوپلاستی ثانویه را توضیح می‌دهم:

 1. پایش و تغییر دستورات پزشک: بعد از رینوپلاستی ثانویه، مهم است که دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود را به دقت رعایت کنید. این شامل مصرف داروها، استفاده از پانسمان‌ها، تکرار ویزیت‌های پس از عمل و هرگونه محدودیت یا توصیه خاص دیگری است. اگر هرگونه علائم ناگوار یا مشکلاتی را تجربه کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. استفاده از پانسمان: پزشک ممکن است شما را به استفاده از پانسمان پس از رینوپلاستی ثانویه راهنمایی کند. این ممکن است شامل استفاده از بانداژهای نرم، ضماده‌های خاص، چسب‌ها یا سایر مواد پانسمانی باشد. پانسمان‌ها باعث حفاظت و حمایت از منطقه جراحی می‌شوند و به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کنند.
 3. مدیریت تورم و التهاب: پس از رینوپلاستی ثانویه، تورم و التهاب معمول است. برای کاهش آنها، می‌توانید از یخ یا کمپرس یخ استفاده کنید. این روش ممکن است به کاهش درد، تورم و التهاب در منطقه جراحی کمک کند. همچنین، مصرف داروهای ضد التهاب و مقرون به صرفه‌ی توصیه شده توسط پزشک خود نیز می‌تواند مفید باشد.
 4. محدودیت فعالیت: پزشک شما ممکن است توصیه کند تا در طول مدت بازیابی پس از رینوپلاستی ثانویه فعالیت‌های شدید و ورزشی را محدود کنید. این شامل برخورد با فعالیت‌هایی مانند بلند کردن وزن سنگین، ورزش‌های خشن، شنا و فعالیت‌هایی که به نحوی می‌توانند ضغط یا ضربه‌ای به بینی ایجاد کنند می‌شود.
 5. مراقبت از آرایش و محصولات پوستی: در مدت بازیابی، ممکن است پزشک شما توصیه کند تا از آرایش و محصولات پوستی خاصی خودداری کنید. همچنین، قابلیت آرایشی می‌تواند به شما کمک کند تا نقاط ناهموار و علائم پس از عمل را پوادامه می‌دهم:
 6. مراقبت از آرایش و محصولات پوستی: در مدت بازیابی، ممکن است پزشک شما توصیه کند تا از آرایش و محصولات پوستی خاصی خودداری کنید. همچنین، ممکن است از محصولات آرایشی خاصی برای پوشاندن نقاط ناهموار و علائم پس از عمل استفاده کنید. در این مورد، بهتر است پیش از استفاده از هرگونه محصول آرایشی جدید، نظر پزشک خود را جویا شوید.
 7. رعایت محدودیت‌های تغذیه‌ای: پزشک شما ممکن است توصیه کند در طول مدت بازیابی از برخی مواد غذایی خاص خودداری کنید. برخی از موادی که ممکن است توصیه شود از آنها خودداری کنید شامل غذاهای سفت و سخت، غذاهای گرم، غذاهای حاوی ادویه و غذاهایی که می‌توانند به علائم التهابی و تورمی شما تسریع بدهند می‌شود.
 8. مراقبت از بینی و منطقه جراحی: حفظ بهداشت و تمیزی بینی و منطقه جراحی مهم است. پزشک ممکن است راهنمایی کند که چگونه باید بینی و منطقه جراحی را با آب و صابون ملاحظه کنید و آن را تمیز نگه دارید. همچنین، می‌توانند کمیتهای خاصی از محلول ضدعفونی کننده را برای استفاده موضعی توصیه کنند.

مهم است که برای مراقبت پس از رینوپلاستی ثانویه، دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود را به دقت رعایت کنید. همچنین، در صورتی که هرگونه نگرانی یا سوالی داشته باشید، به پزشک خود مراجعه کنید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.

 

چه مواد غذایی خاصی باید در طول مدت بازیابی از آنها خودداری کنم؟

در طول مدت بازیابی پس از رینوپلاستی ثانویه، پزشک ممکن است توصیه کند از برخی مواد غذایی خاص خودداری کنید. این توصیه‌ها ممکن است بر اساس نیازهای شخصی شما و روش جراحی استفاده شده توسط پزشک شما متفاوت باشد. در هر صورت، در زیر چند نمونه از مواد غذایی احتمالی آورده شده است که ممکن است پزشک شما توصیه کند از آنها خودداری کنید:

۱. غذاهای سفت و سخت: در مدت بازیابی، بهتر است از مصرف غذاهایی که نیاز به زیاده روی در مصرف نیرو داشته باشند، خودداری کنید. این شامل غذاهایی مانند گوشت قرمز سخت، خرد شدۀ سفت، بیسکویت‌های سفت و نان‌های سخت است.

۲. غذاهای گرم: مصرف غذاهای گرم و داغ ممکن است به علائم التهابی و تورمی که پس از رینوپلاستی ثانویه رخ می‌دهد، افزوده شود. بنابراین، توصیه می‌شود از غذاهایی مانند غذاهای داغ، سوپ‌های داغ و نوشیدنی‌های گرم خودداری کنید.

۳. غذاهای حاوی ادویه و غذاهای سرخ شده: برخی از ادویه‌ها و غذاهای سرخ شده می‌توانند به علائم التهابی و تورمی شما تسریع بدهند. در صورت توصیه پزشک، بهتر است از مصرف غذاهای حاوی ادویه قوی و غذاهای سرخ شده مانند چیپس، سیب زمینی سرخ شده و غذاهای چربی خیلی زیاد خودداری کنید.

توصیه می‌شود که در طول مدت بازیابی، تغذیه‌ی مناسب و متنوعی داشته باشید و از مصرف مواد غذایی سالم و غنی از مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌های سالم، غلات کامل و محصولات لبنی استفاده کنید. همچنین، مهم است که همیشه با پزشک خود در مورد تغذیه‌ی مناسب در طول مدت بازیابی مشورت کنید، زیرا نیازها و توصیه‌ها ممکن است بر اساس شرایط شخصی شما متفاوت باشد.

 

 

تهران :میدان ونک، ابتدی ولیعصر به سمت شمال ، خیابان صانعی پشت دادگاه خانواده پلاک ۳۳ ساختمان پزشکان صدف طبقه سوم شرقی واحد ۳۰ مراجعه با وقت و هماهنگی قبلی

روزهای مراجعه : دوشنبه

تلفن تماس : ۸۸۱۹۲۶۱۱-۰۲۱

 • کرج : چهارراه طالقانی کوچه مرجان کلینیک پاستور مراجعه با وقت و نوبت قبلی

  روزهای مراجعه : یکشنبه و سه شنبه

  تلفن تماس : ۳۲۲۶۵۵۶۹-۰۲۶

 • با عضویت در خبرنامه میتوانید از آخرین مطالب و مقالات تخصصی و همچنین تخفیف های مناسبی و فصلی آگاه شوید